ממ”ן 11- הקולנוע הישראלי במפנה האלף 10939

שנת הגשה 2017, 1750 מילים
ILS 120.00 – קנה עכשיו

ממ”ן 11 – הקולנוע הישראלי במפנה האלף 10939
שאלה 1
תפיסה פוסט מודרנית החלה לתפוס תאוצה במהלך שנות ה-60 ועסקה בפירוק הנרטיב של ההצלחה והשגשוג המערבי. תפיסה זו למעשה מהווה תגובה ביקורתית על המודרניזם וערכיו. התפיסה הפוסט מודרנית עוסקת בפירוק ודה-קונסטרוקציה של הטקסט במטרה לחשוף את ההבניה האידיאולוגית שלו. בשנות ה-80 צמח בישראל זרם אקדמי ביקורתי חדש בשם “ההיסטוריונים החדשים”- (המשך בקובץ) בסרט “נישואים פיקטיביים” (חיים בוזגלו 1988) ניתן לראות את יישומה של הביקורת הפוסט קולוניאלית בייצוג קולנוע הגבול. הסרט מתחיל כאשר אנו נחשפים לדמותו של אלדד, מורה ירושלמי שנפרד ממשפחתו כיוון שטס לניו יורק, אך למעשה בורח ומחליט לנסוע לתל אביב.
אלדד נוטש את המזוודה שלו בשדה- (המשך בקובץ) “החברים של יאנה” (אריק קפלון 1999). בסרט זה אנו נחשפים לשתי משפחות שעלו מרוסיה והגיעו לגור בבניין של הדמות הראשית, אלי, סטודנט לקולנוע שמתכנן לעבור לניו יורק ולעזוב את ישראל. יאנה, שנשואה לפימה, ננטשת על ידו כשהיא בחובות כלכליים ובהריון, וכך למעשה מתחיל סיפור אהבה בינה לבין אלי. בתחילת הסרט אנו רואים את יאנה ופימה שמגיעים אל הבניין לגור כשותפים עם אלי- (המשך בקובץ) שאלה 2
הקולנוע של שנות ה-80 רצה להציג באופן תדיר יותר את דמות “האחר” וה”שונה”, בעיקר את הצד הפלסטינאי באידיאולוגיה הציונית. כפי שראינו, קולנוע הגבול מתעסק ב”אחר”, בהצגת בני מיעוט בחברה שעד אותה תקופה לא זכו לייצוג בחברה הישראלית, והוא מציג מעבר למצב ביניים הנקרא “לימינליות”, המתייחס לשינוי במעמד החברתי של אדם מסוים- (המשך בקובץ) “שמיכה חשמלית ושמה משה” (אסי דיין 1994). הסרט מגולל את סיפורם של שלוש דמויות מרכזיות, כולן דמויות תל אביביות שנמצאות בשולי החברה: לוי הסרסור, משה שומר הראש ומלכה הזונה. הסרט מתאר את מסען של הדמויות בשילוב סצנות המציגות את החלומות וההזיות שלהן- (המשך בקובץ) חלק ב’- שאלה 4
פוסט ציונות- גישה זו שהתפתחה בשנות ה-90 על רקע הבעיות הכלכליות, החברתיות והפוליטיות בארץ, מערערת על האידיאולוגיה הציונית ועל חזון הציונות של העם היהודי.
לגישה זו משתייכים “ההיסטוריונים החדשים”- (המשך בקובץ) דוגמא לגישה הפוסט ציונית ניתן לראות בסרט “נישואים פיקטיביים” (חיים בוזגלו 1988). לאורך הסרט אנו רואים את משבר הזהות של אלדד ואת נטישת זהותו הישראלית ואת חיי משפחתו לטובת זהות פלסטינאית שקרית- (המשך בקובץ)

ILS 120.00 – קנה עכשיו
מילות מפתח , , , ,
מקצוע/ות
מספר מילים 1750
מספר מקורות
שנת הגשה 2017